Mac OS nedir ?

Mac Operation System yani Macintosh işletim sistemi, Apple firması tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmış bir işletim sistemidir. Mac işletim sistemi sahip olduğu standartları gereği, sadece Apple bilgisayarlarında çalışacak şekilde dizayn edilmiştir. Normal şartlarda Mac OS satın alan bir kullanıcı OEM bir bilgisayar üzerine bu işletim sistemini kuramaz. Çeşitli kaynaklar bu konu üzerinde çalışmalar yaparak OEM bilgisayarlar üzerine yada sanallaştırma platformaları içerisine bu işletim sistemini kurmak için çalışmalar yapmaktadırlar. Ancak %100 performans ile kullanımı henüz başarılamamıştır. Mac OS lansmanlarında sıkça söz edilen ve Mac OS tarif ederken ilk akıla gelen sözlerden biride “Dünyanın En Gelişmiş İşletim Sistemi” söylemidir. OEM bilgisayarlara kurulmasının amacı da herkesin bu gelişmiş işletim sistemini denemesi için bir ortam yaratmak üzerine olmuştur. Ancak bu yöntemler sadece amatör denemeler şeklinde olacağı için bir Macintosh sahibi olmak genel şarttır. Mac OS Yasal olarak sadece Apple marka bilgisayarlarlara kurulabilir ve sadece Apple bilgisayarları  ile uyumludur.

Mac OS aslen BSD ve Mach mikro çekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan Darwin’e dayanır. Günümüzdeki kullanılan Mac OS aslına bakılır ise, Apple mühendislerinin temelini attıkları bir oluşum değildir.

Mac OS tarihi

Apple Şirketinin kurucularından Steve Jobs ‘un yönetim kurulu anlaşmazlıklarından dolayı Apple şirketten ihraç edilmesi üzerine,  Steve Jobs ,NeXT adında bir bilgisayar şirketi kurmuştur.Bu şirketi kurmasında ki en büyük amaç ise yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmekti.Bir süper bilgisayar yapmayı hedefleyen NeXT, NeXTStep adında bir işletim sistemi ile bugünün Macintosh ve Mac işletim sistemine ilham kaynağı olmuştur. NeXT, bilgisayarları hiçbir zaman, bilimsel çalışma alanları hariç, tanınır olamamıştır. Örneklemek gerekirse, bugün ki internet dediğimiz ekosisteminin yaratıcısı Tim Berners-Lee özgün World Wide Web sistemini CERN’de bir NeXT bilgisayarında geliştirmiştir. Yani internet in yaratılmasında Steve Jobs un parmağı vardır 🙂

Bugün ki internet dediğimi oluşumun yaratıldığı ve ilk aktif sunucu olan NeXT bilgisayarı.

NeXT, Nesne tabanlı programlamanın (Object Oriented Programming) gelişmesine yardımcı olmuştur. MacOS miras aldığı Unix platformu ve NeXTStep işletim sistemi ile günümüz modern dünyasına ışık tutmuştur. Apple NeXT şirketini satın alarak NeXT şirketinin işletim sistemi olan NextStep işletim sistemini kendi amaçlarına göre geliştirdikten sonra Mac OS X kullanıcı arabirimi olarak Aqua isminde bir tema geliştirdikten sonra bu işletim sisteminin ismini Mac OS X olarak değiştirmiştir. Sistemin çekirdeği ve bazı bileşenleri açık kaynak olmasına rağmen, çoğu bileşeni açık kaynak değildir.

Mac OS X Server ise her ne kadar mimari olarak masaüstü Mac OS X ile aynı olsa da, Apple sunucuları için hazırlanmış ayrı bir işletim sistemidir. Mac OS X’ten farklı olarak gelişmiş yönetim araçları içerir.

Bir Apple  Markası olan MacOS bir işletim sistemidir. Macintosh olarak adlandırılan Apple bilgisayarları üzerinde çalışan bu işletim sistemi Unix temelli olarak Next işletim sistemi üzerinden türetilmiştir. MacOS X işletim sistemi sahip olduğu standartları gereği , sadece Apple Bilgisayarları / Macintosh ‘larda çalışacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu sayede ileri seviyede performans ve stabilite sunmaktadır.

Apple, Macosx işletim sisteminde  Leopard ‘dan bu yana x64 mimarisi üzerine inşa edilmiştir.

Bir Macintosh satın aldığınızdan içerisinde satın aldığınız yıla göre güncel Macosx sürümü üretici fabrika tarafından yüklenmiş olarak teslim edilir.

Macintosh’unuzu satın aldığınızda güncel sürüm fabrika tarafından kurulu olarak geleceği için , sizden sadece işletim sistemi için, size özel kişileştirmeniz ve ayarlamalar yapmanız istenecektir. Bunun haricinde ek bir kurulum yapılması gerekmez.
Yazar Hakkında

Uğur Ethem AYDIN

1996 yılından bu yana internet dünyasına ürünler geliştiriyorum. Bazen kod yazıyorum, bazen tasarım yapıyorum. İçime sinen işler yapmak üzerine takıntılı bir adamım. Kendime Art and Code Director diye bir title üretip, 2007 yılından beri kendi şirketimde METROMEDYA Dijital Reklam Ajansında internet dünyasına ürünler geliştiriyorum.

Yorum yapılmamış


İlk adımı sen at :)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir