Mac OS nedir ?

Mac Operation System yani Macintosh işletim sistemi, Apple firması tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmış bir işletim sistemidir. Mac işletim sistemi sahip olduğu standartları gereği, sadece Apple bilgisayarlarında çalışacak şekilde dizayn edilmiştir. Normal şartlarda Mac OS satın alan bir kullanıcı OEM bir bilgisayar üzerine bu işletim sistemini kuramaz. Çeşitli kaynaklar bu konu üzerinde çalışmalar yaparak OEM bilgisayarlar üzerine yada sanallaştırma platformaları içerisine bu işletim sistemini kurmak için çalışmalar yapmaktadırlar. Ancak %100 performans ile kullanımı henüz başarılamamıştır. Mac OS lansmanlarında sıkça söz edilen ve Mac OS tarif ederken ilk akıla gelen sözlerden biride “Dünyanın En Gelişmiş İşletim Sistemi” söylemidir. OEM bilgisayarlara kurulmasının amacı da herkesin bu gelişmiş işletim sistemini denemesi için bir ortam yaratmak üzerine olmuştur. Ancak bu yöntemler sadece amatör denemeler şeklinde olacağı için bir Macintosh sahibi olmak genel şarttır. Mac OS Yasal olarak sadece Apple marka bilgisayarlarlara kurulabilir ve sadece Apple bilgisayarları  ile uyumludur.

Mac OS aslen BSD ve Mach mikro çekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan Darwin’e dayanır. Günümüzdeki kullanılan Mac OS aslına bakılır ise, Apple mühendislerinin temelini attıkları bir oluşum değildir.

Mac OS tarihi

Apple Şirketinin kurucularından Steve Jobs ‘un yönetim kurulu anlaşmazlıklarından dolayı Apple şirketten ihraç edilmesi üzerine,  Steve Jobs ,NeXT adında bir bilgisayar şirketi kurmuştur.Bu şirketi kurmasında ki en büyük amaç ise yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmekti.Bir süper bilgisayar yapmayı hedefleyen NeXT, NeXTStep adında bir işletim sistemi ile bugünün Macintosh ve Mac işletim sistemine ilham kaynağı olmuştur. NeXT, bilgisayarları hiçbir zaman, bilimsel çalışma alanları hariç, tanınır olamamıştır. Örneklemek gerekirse, bugün ki internet dediğimiz ekosisteminin yaratıcısı Tim Berners-Lee özgün World Wide Web sistemini CERN’de bir NeXT bilgisayarında geliştirmiştir. Yani internet in yaratılmasında Steve Jobs un parmağı vardır
Yazar Hakkında

Uğur

Art and Code Director

Yorum yapılmamış


İlk adımı sen at :)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.