XCode Duplicate Line sorunu

Bu yazımda, sizlere xcode içerisinde bulunamayan duplicate line özelliğini xcode 6 itibari ile kullanılabilecek bir yöntemle nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağım.

Biraz xcode denen canavarla haşır neşir olduktan sonra diğer IDE lerde rahatlıkla bulunan çok hayati bir özellik olan CMD+D tuşu ile mevcut satırdan bir tane daha bir alt satırına kopyalama işlemini maalesef XCode Version 10.0  seviyesine kadar yapamamakta. Hayret verici bir şey. Çünkü benzer şeyleri bir arada aynı zamanlarda yazmak programcılığın genel ilkesi.

 Örneğin,

videoda xcode üzerinde localizable dosyasında çoklu dil olayları ile ilgili işlemleri yaparken satırı kopyala bir alt satıra yapıştır yerine harika özellik olan DUPLICATE LINE özelliğini kullandığınızda hızlı bir şekilde ilerleyebileceğimiz açıkca gözüküyor.

Peki nasıl DUPLICATE LINE özelliği XCODE a kazandırabiliriz?

Öncelikle değişiklik yapacağımız dosyanın tam yolu şu şekilde:

/Applications/Xcode.app/Contents/Frameworks/IDEKit.framework/Resources/IDETextKeyBindingSet.plist

buradaki dosyayı herhangi bir text editöründe açıp en alt satırındaki Writing Direction key etiketinden sonra dict etiketleri biter bitmez yeni bir key etiketi olarak Duplication adında bir etiket ekliyoruz.

  <key>Duplication</key> 
  <dict>
    <key>Duplicate Current Line</key>
    <string>moveToBeginningOfLine:, deleteToEndOfLine:, yank:, insertNewline:, moveToBeginningOfLine:, yank:</string>
    <key>Duplicate Lines</key> 
    <string>selectLine:, copy:, moveToEndOfLine:, insertNewline:, paste:, deleteBackward:</string> 
    <key>Delete Line</key> 
    <string>selectLine:, deleteBackward:</string> 
  </dict>

Şimdi XCode’u tekrar açalım ve Properties penceresi içerisinden Key Bindings sekmesine geldiğimizde arama çubuğuna duplicate yazalım.

Yukarıdaki görseldeki gibi yeni satırlar eklenmemiş görünür ise XCode kapatıp tekrar açmamız gerekiyor.

IDETextKeyBindingSet.plist dosyasına ekleme yaptıktan sonra XCode bir kere açıp kapattıktan sonra XCode yeni hali şu şekilde oluyor.

Gördüğünüz gibi artık XCode yepyeni bir özellik kazandı. Bu duplicate line özelliğini kullanabilmek için bir tuş ataması yapmamız lazım. Meşhur DUPLICATE LINE tuşumuz  CMD+D çok evrensel bir tuş olduğu için neredeyse tüm editörlerde aynı tuş kombinasyonu geçerli.Yada siz hangi tuş kombinasyonuna alıştıysanız o tuşu tanımlayabilirsiniz.

Görüldüğü gibi CMD+D tuşunuda ekledik. Artık rahatlıkla cmd+d duplicate line özelliğini xcode içerisinde kullanabiliriz.

Keyifli kodlamalar.
Yazar Hakkında

Uğur Ethem AYDIN

1996 yılından bu yana internet dünyasına ürünler geliştiriyorum. Bazen kod yazıyorum, bazen tasarım yapıyorum. İçime sinen işler yapmak üzerine takıntılı bir adamım. Kendime Art and Code Director diye bir title üretip, 2007 yılından beri kendi şirketimde METROMEDYA Dijital Reklam Ajansında internet dünyasına ürünler geliştiriyorum.

Yorum yapılmamış


İlk adımı sen at :)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir