Xcode da Duplicate Line sorunu.

 • 3 Mayıs 2020
 • XCode

Bu yazımda, sizlere xcode içerisinde bulunamayan duplicate line özelliğini xcode 6 itibari ile kullanılabilecek bir yöntemle nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağım.

xCode denen canavarla haşır neşir olduktan sonra diğer IDE lerde bulunan bazı özelliklerin olmadığını görebilirsiniz. Bunlardan biri CMD+D tuşu ile mevcut satırdan bir tane daha bir alt satırına kopyalamaya yarayan Duplicate Line özelliği. Maalesef Xcode 12.Versiona kadar bunu henüz yapamamakta. Hayret verici bir şey. Çünkü benzer şeyleri bir arada aynı zamanlarda yazmak programcılığın genel ilkesi.

 Örneğin,

Yukarıda yer alan videoda xCode üzerinde localizable dosyasını görüyorsunuz. Çoklu dil olayları ile ilgili işlemleri yaparken satırı kopyala bir alt satıra yapıştır yerine harika özellik olan DUPLICATE LINE özelliğini kullandığınızda hızlı bir şekilde ilerleyebileceğimiz açıkca gözüküyor.

Peki nasıl DUPLICATE LINE özelliğini XCODE a kazandırabiliriz?

Öncelikle değişiklik yapacağımız dosyanın tam yolu şu şekilde:

/Applications/Xcode.app/Contents/Frameworks/IDEKit.framework/Resources/IDETextKeyBindingSet.plist

Buradaki dosyayı herhangi bir text editöründe açıp en alt satırındaki Writing Direction key etiketinden sonra dict etiketleri biter bitmez yeni bir key etiketi olarak Duplication adında bir etiket ekliyoruz.

  <key>Duplication</key> 
  <dict>
    <key>Duplicate Current Line</key>
    <string>moveToBeginningOfLine:, deleteToEndOfLine:, yank:, insertNewline:, moveToBeginningOfLine:, yank:</string>
    <key>Duplicate Lines</key> 
    <string>selectLine:, copy:, moveToEndOfLine:, insertNewline:, paste:, deleteBackward:</string> 
    <key>Delete Line</key> 
    <string>selectLine:, deleteBackward:</string> 
  </dict>

Şimdi XCode’u tekrar açalım ve Properties penceresi içerisinden Key Bindings sekmesine geldiğimizde arama çubuğuna duplicate yazalım.

Yukarıdaki görseldeki gibi yeni satırlar eklenmemiş görünür ise XCode kapatıp tekrar açmamız gerekiyor.

IDETextKeyBindingSet.plist dosyasına ekleme yaptıktan sonra XCode bir kere açıp kapattıktan sonra XCode yeni hali şu şekilde oluyor.

Gördüğünüz gibi artık xCode’a yepyeni bir özellik kazandırdık.

Bu özelliğini kullanabilmek için bir tuş ataması yaparak, işlemi tamamlıyoruz. Meşhur DUPLICATE LINE tuşu  CMD+D olduğu için ben bu kombinasyonu kullanıyorum.Sizlerde damak tadınıza göre hangi kombinasyonuna alıştıysanız o tuşu tanımlayabilirsiniz.

Görüldüğü gibi CMD+D tuşunuda ekledik. Artık rahatlıkla cmd+d duplicate line özelliğini xcode içerisinde kullanabiliriz.

Keyifli kodlamalar. UEA
Yazar Hakkında

Uğur

Art and Code Director

Yorum yapılmamış


İlk adımı sen at :)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.