Xcode beta ile ilgili bazı sorunlar ve çözümleri

iOS programlama dan selamlar,

Bu yazıda iOS programlama yaparken Xcode beta ile ilgili bazı sorunlar ve çözümleri ile ilgili bazı bilgiler veriyor olacağım.

Öncelikle iOS Uygulama Geliştirme yaparken olmazsa olmaz IDE miz bilindiği gibi XCode. Ancak bazı dönemlerde uygulamalarımızı henüz yayınlamamış yeni işletim sistemlerinde nasıl çalıştığını merak ettiğimizde ve buna göre kodlarımızı incelemek istediğimizde, ileriye dönük destek vermek gerekirse XCode-Beta sürümlerini kullanmamız gerekebilir.

XCode her sürümünde çeşitli buglar ile gelsede problemleri çözmek bi hayli kolaydır.XCode stabil sürümü haricinde beta severler için olan  XCode-Beta ile ilgili bazı karşılaştığım sorunları ve çözümleri sırasıya bir göz gezdilerim.

Anlamsız bir durum ile karşılaşıldığında ne yapmak gerekir?

Başlık çok bişi söylemiyor gibi dursada aslında inanılmaz ana fikre dokunuyor. Aslında XCode üzerinden bazen anlamsız bir durum ile karşılaşabilirsiniz. Bu anlamsız hatalar yada derleme problemlemleri çıkması durumunda bazı şeyleri bilmek iyi olabilir. Bunun sebebi XCode bir şekilde hızlı çalışabilmek için sizin projenizin belli yerlerini derleyerek hazır halde bekletmesinden kaynaklanır. Ancak siz projenizin mevcutta derlenmiş kısmını gıdıklarsanız RUN işlemi sırasında bazen bu kısmın değiştirildiği bilgisi xCode tarafından detect edilmemiş olabilir. Bu yüzden işimizi sağlama alıp anlamsız hatalarda bir kerelik,

Product>>Clean yaparak xCode projesinin tabiri caiz ise kafasını temizliyoruz.

Ancak her zaman bu kadar kolay kurtulamayabilirsiniz. Ben karşılaştıkça bu yazı altında yenileri ekleyeceğim ama popüler bir hata mesajı ile devam etmek istiyorum.

Error returned in reply: Connection invalid

Sanıyorum bu hata mesajı xCode yüklü ile xCode-Beta yüklediğinizde ve zaman zaman bir onu bir diğer xCode çalıştırmanıza mütevellit gelişen bir hata.

Error returned in reply: Connection invalid

Bu hatanın çözümüde yukarıda Cache problemi gibi aynı sayılır. XCode Cache muhabbetine benzer olduğunu düşündüğüm için, bu sefer uygulama bazlı değilde simulatör bazlı bir cache silme operasyonu ile bu hatadan kurtulabiliyoruz.

DerivedData klasörünü silmemiz gerekiyor. Sırası ile

Aşağıdaki yazdığım her satırı TERMINAL ekranınız üzerinden copy/paste yapmanız gerekiyor.

rm -rf ~/Library/Developer/Xcode/DerivedData/

bu satırı TERMINAL ekranınızda çalıştırsanız xCode altındaki tüm similatörlerin kullandığı ıvır zıvırı silecektir.

Sonrasında haberimiz belki yoktur diye bir yerlerde çalışan tüm simülatörleri kapatıyoruz.

sudo killall -9 com.apple.CoreSimulator.CoreSimulatorService

Sonrasında da beta software i default olarak ayarlıyoruz.

sudo xcode-select -s /Applications/Xcode-beta.app/Contents/Developer

işlem bu kadar.

Keyifle kalın. Mutlu kodlamalar.
Yazar Hakkında

Uğur Ethem AYDIN

1996 yılından bu yana internet dünyasına ürünler geliştiriyorum. Bazen kod yazıyorum, bazen tasarım yapıyorum. İçime sinen işler yapmak üzerine takıntılı bir adamım. Kendime Art and Code Director diye bir title üretip, 2007 yılından beri kendi şirketimde METROMEDYA Dijital Reklam Ajansında internet dünyasına ürünler geliştiriyorum.

Yorum yapılmamış


İlk adımı sen at :)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir