Macintosh nedir ?

Macintosh

Macintosh, kısaca Mac olarak bilinen, kişisel bilgisayar üreten Apple markasının ürün yelpazesi içerisinde bir ürün grubu ismidir. Ürün yelpazesi 1984 yılında başlamış ve piyasada fare ve grafik arayüz kullanan ilk başarılı bilgisayar serilerinden birini kazandırmıştır.

PowerPC adı ile 1994-2005 yıllarında varlığını gösteren Macintosh grubu sonrasında ev bilgisayarlarından alışık olduğumuz x86 mimarisine geçmiştir. 2021 itibari ile Arm tabanlı Apple Slicon olarak lanse edilen yepyeni bir mimariye geçmiştir.

Farkı

Bu cihazları değerli kılan en büyük etken, Apple firması tarafından ürün yelpazesine katılan her macintosh,  %100 donanım ve yazılım uyumluluk felsefesi ile üretiliyor olmasıdır.

Bir Mac sahibi olduğunuzda, sanki üzerinize özel dikilmiş bir takım elbisenin rahatlığını ve hatasızlığına sahip olursunuz.

Kullanılan donanım ve yazılım uyumu üst seviyede olduğu için bir macintosh bilgisayarı performansı ilk aldığınız gündeki gibi çalışmaktadır. Konu ile alakalı kişisel olarak şahit olduğum bir anımı paylaşayım. Şirketimin matbaa işlerini vermek için gittiğim matbaa ziyaretinde, 15-20 senelik bir macintoshun halen ilk günki gibi hatasız şekilde çalıştığını ve kullanılır olduğunu görmem beni hayrete düşürmüştü. Cihazları bu kadar değerli kılan ana faktör siz özellikle bozmak istemez iseniz çok uzun süreler hatasız şekilde çalışmalarıdır.
Yazar Hakkında

Uğur

Art and Code Director

Yorum yapılmamış


İlk adımı sen at :)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.