Macintosh nedir ?

Macintosh

macintosh 1984

Macintosh, kısaca Mac olarak bilinen, kişisel bilgisayar üreten Apple markasının ürün yelpazesi içerisinde bir ürün grubu ismidir. Ürün yelpazesi 1984 yılında başlamış ve piyasada fare ve grafik arayüz kullanan ilk başarılı bilgisayar serilerinden birini kazandırmıştır.

PowerPC adı ile 1994-2005 yıllarında varlığını gösteren Macintosh grubu sonrasında ev bilgisayarlarından alışık olduğumuz dünya genelinde kabul gören  x86 mimarisine geçmiştir.

Farkı

Macintosh bilgisayarlarını değerli kılan en büyük etken, Apple firması tarafından ürün yelpazesine katılan her macintosh,  %100 donanım ve yazılım uyumluluk felsefesi ile üretiliyor olmasıdır.

Örnek vermek gerekirse, bir macintosh satın aldığınızda sanki üzerinize özel dikilmiş bir takım elbisenin rahatlığını ve hatasızlığına sahip olursunuz. Kullanılan donanım ve yazılım uyumu üst seviyede olduğu için bir macintosh bilgisayarı performansı ilk aldığınız gündeki gibi çalışmaktadır. Konu ile alakalı kişisel olarak şahit olduğum bir anımı paylaşmam gerekir ise, Şirketimin Matbaa işlerini vermek adına bir Matbaa ziyaretimde, 15 senelik bir macintoshun halen ilk günki gibi hatasız şekilde çalışır ve kullanılır olduğunu görmem beni hayrete düşürmüştü. Cihazları bu kadar değerli kılan ana faktör siz özellikle bozmak istemez iseniz çok uzun süreler hatasız şekilde çalışmalarıdır.
Yazar Hakkında

Uğur Ethem AYDIN

1996 yılından bu yana internet dünyasına ürünler geliştiriyorum. Bazen kod yazıyorum, bazen tasarım yapıyorum. İçime sinen işler yapmak üzerine takıntılı bir adamım. Kendime Art and Code Director diye bir title üretip, 2007 yılından beri kendi şirketimde METROMEDYA Dijital Reklam Ajansında internet dünyasına ürünler geliştiriyorum.

Yorum yapılmamış


İlk adımı sen at :)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir